Paraben Nedir?
Son zamanlarda kozmetik ürünlerinin ve ilaçların “paraben” içermesi, bunun sağlık için tehlikeleri ve parabensiz ürünlerin kullanımı gündemden düşmemekte. Peki nedir bu paraben dedikleri?

Paraben, ilaç ve kozmetik ürünlerinde (sadece kremler, pudralar, fondötenler değil; şampuanlar, deodorantlar gibi günlük kullanımımızın vazgeçilmezleri dahil) anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikleri ile ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan bir koruyucu maddedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda elde edilen çeşitli sonuçlar paraben maddesinin insanlar üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Vücutta östrojen hormonuna benzer bir etki gösterdiği bilinen parabene, meme kanseri teşhisi koyulmuş kişilerin doku örneklerinde yapılan incelemelerde de bol miktarda rastlandı.

Bu araştırmanın sonucunu uzmanlar “paraben maddesi kansere sebep oluyor”a bağlamadılar; fakat rastgele seçilen 20 kanserli meme dokusunun hepsinde bu maddenin bulunması ve devam eden araştırmalarla, paraben maddesinin östrojen hormonu gibi davranıp, kanserli doku oluşumunu teşvik ettiğini düşündüklerini belirttiler.

Bu gelişmeler doğal olarak tüketiciyi “parabensiz” ürünlere yönlendirmekte, kozmetik üreticileri de yavaş yavaş parabeni ürünlerinden çıkartmaktadırlar. Buna rağmen şu an evinizde her hangi bir kişisel bakım ürününün içeriğini incelerseniz parabenin etil, butil ya da propil olan bir türevi ile karşılaşırsınız.

Şimdi ne olacak? Tabii ki suçu ispatlanana kadar herkes masumdur; ama sağlığımızı tehdit eden bir unsur için sizce daha fazla delile gerek var mı?

COSMED olarak tavsiyemiz kullanıcılarımızın “parabensiz” ürünleri tercih etmeleri ve sağlığımızı tehdit eden bu maddeye karşı şimdiden önlem almaları, bugünden, şu andan itibaren seçecekleri her ürünün içeriğine dikkat ederek içinde “ethylparaben, butylparaben, propylparaben” ibareleri bulunan ürünleri hayatlarından çıkartmalarıdır.

Güzelleşmek uğruna sağlığınızı riske atmak istemiyorsanız tek yapmanız gereken: bilinçli olmak!

Cosmed'in basında çıkan haberlerini
görmek içintıklayın